Marketing przychodzący a marketing rozpraszającyCo chwilę na branżowych blogach i forach pojawiają się teorie o rzekomej śmierci SEO oraz informacje o rosnącym znaczeniu social media, content marketingu i inbound marketingu.

Z drugą tezą trudno się nie zgodzić, dlatego postaram się przybliżyć dla niektórych obco brzmiące pojęcie inbound marketing.

Marketing przychodzący a marketing rozpraszający

Być częścią działań zamiast przeszkadzać

Podstawowa różnica miedzy marketingiem przychodzącym (ang. inbound marketing), a rozpraszającym (ang. interruption marketing) polega na tym, że kanały i strategie marketingu przychodzącego polegają na dyskretnym zdobywaniu uwagi użytkownika zamiast przerywania mu ciągu działań.

Marketing przychodzący jest częścią działań użytkownika, podczas gdy marketing rozpraszający staje na ich drodze, przerywa ich naturalny przepływ.

Kiedy przeglądasz internet, używasz serwisów społecznościowych czy urządzenia mobilnego, marketing rozpraszający stara się Cię zatrzymać i zwrócić uwagę na przekaz reklamowy. W przypadku marketingu przychodzącego użytkownik sam, niejako z własnej inicjatywy, odnajduje przekaz marketingowy.


Marketing przychodzący obejmuje między innymi następujące działania:

 • pozycjonowanie (SEO)
 • kampanie linków sponsorowanych (PPC)
 • blogowanie
 • tworzenie i marketing treści (ang. content marketing)
 • aktywność w mediach społecznościowych
 • e-maile reklamowe zamówione przez odbiorcę (ang. opt-in email)
 • marketing szeptany (ang. word of mouth marketing)
 • marketing wirusowy (ang. viral marketing).


Marketing rozpraszający to:

 • spam w wyszukiwarkach
 • spam na forach i w komentarzach
 • reklamy kontekstowe
 • reklamy banerowe i graficzne
 • reklamy wideo
 • wyskakujące okienka
 • strony interstitial
 • większość reklam w serwisach społecznościowych
 • e-maile reklamowe bez zgody odbiorcy (ang. opt-out email)
 • reklamy telewizyjne, radiowe i drukowane
 • bilbordy i reklamy zewnętrzne
 • cold calling.

 

Elementy i cechy marketingu przychodzącego oraz rozpraszającego dobrze ilustruje grafika:

Marketing przychodzący a marketing rozpraszający

Marketing przychodzący a marketing rozpraszający

Efekt koła zamachowego

Ważną rzeczą, która odróżnia marketing przychodzący od rozpraszającego jest efekt koła zamachowego. Z biegiem czasu inwestycje mają coraz wyższą stopę zwrotu (ang. rate of return), bez konieczności zwiększania tych inwestycji.

W przypadku marketingu przychodzącego najtrudniejszy jest start, podobnie jak w przypadku koła zamachowego, które trzeba rozpędzić. Jednak z czasem efekty tych działań nabierają rozpędu. Najtrudniej jest zdobyć pierwsze linki, przygotować pierwszą wartościową zawartość. Marketing przychodzący wymaga dużego zaangażowania oraz bycia przygotowanym na porażkę.

Szersze spojrzenie na SEO

W ostatnim czasie dużo mówi się i pisze o konieczności rozszerzenia działań SEO, o bardziej kompleksowym podejściu do marketingu internetowego. Elementami strategii SEO stają się, poza pozyskiwaniem linków i optymalizacją witryn pod kątem wyszukiwarek internetowych, działania w obszarze mediów społecznościowych, tworzenie wartościowej treści i dbanie o wizerunek marki online. Jest to ważne, ponieważ wszystkie tego typu działania pośrednio mogą przyczyniać się do zwiększania widoczności serwisu w naturalnych wynikach wyszukiwania i pozyskiwania nowych użytkowników.

Trend ten jest widoczny choćby na przykładzie rebrandingu SEOmoz na MOZ. Obszar działalności firmy został rozszerzony z SEO na marketing przychodzący.

Integracja różnych elementów marketingu przychodzącego wydaje się być przyszłością. SEO nie umiera, SEO ewoluuje.

 

Źródło grafiki: [1]

10 komentarzy:
 1. Przemek Sztal
  Przemek Sztal says:

  SEM (Search Engine Marketing) definiuje kanał marketingowy, którym są wyszukiwarki internetowe. Marketing przychodzący (inbound marketing) określa charakter obieranej strategii, która ma na celu zainteresowanie użytkownika różnym rodzajem zawartości, przez różne kanały (w tym poprzez wyszukiwarki internetowe).

  W większości przypadków działania SEM zaliczają się do taktyki określanej jako marketing przychodzący, ponieważ to użytkownik szuka treści. Wyjątkiem jest np. spam w wynikach wyszukiwania, który polega na wyświetleniu użytkownikowi zupełnie czego innego niż oczekiwał.

 2. Przemek Sztal
  Przemek Sztal says:

  @Netss:

  Weźmy na przykład takie zapytanie: https://www.google.pl/search?q=tablety

  Zarówno w przypadku wyników organicznych, jak i linków sponsorowanych schemat jest podobny – dostarczenie użytkownikowi informacji, których poszukuje. W przypadku zapytania „tablety” porównywarki cen i sklepy z tabletami realizują to zadanie. Kiedy użytkownik klika wynik wyszukiwania to jest to ciąg dalszy jego działania, czyli na przykład poszukiwania najatrakcyjniejszej oferty tabletu.

  Kiedy zamiast na stronę tabletu, trafia na stronę tabletek, to wtedy można to uznać za przerwanie naturalnego przepływu działań użytkownika ;-)

 3. Wojtek Skąpski
  Wojtek Skąpski says:

  „SEO nie umiera, SEO ewoluuje.” – ja się z tego cieszę niezmiernie. Aczkolwiek mam wrażenie, że wyrażenia inbound marketing i content marketing stosuje się zbyt często i w kontekście wszystkiego. Przez to staje się w Polsce takie amatorskie, tym bardziej że ciężko mówić o specjalistach w tych nurtach.

 4. Przemek Sztal
  Przemek Sztal says:

  @Wojtek Skąpski: To prawda, często te terminy są nadużywane, zresztą nie tylko w Polsce. Także w zagranicznych serwisach widzę wysyp wpisów na temat „content marketing”, które sprowadzają się do porady, żeby regularnie dodawać wpisy na bloga.

  Trzeba o tym mówić, żeby uświadamiać klientów jak ewoluuje SEO, ale wyjaśniając na czym polega zmiana strategii i jakie korzyści ze sobą niesie.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz