Link nofollowW najnowszym filmie wideo Matt Cutts odpowiada na pytanie: Czy linki nofollow mogą zaszkodzić witrynie?

Teoretycznie linki z atrybutem rel="nofollow" są ignorowane przez wyszukiwarki internetowe. Odpowiedź nie jest jednak tak jednoznaczna, jak można by się tego spodziewać.

 

W odpowiedzi pojawia się kilka ciekawych stwierdzeń na temat linków nofollow:

 1. Zazwyczaj linki nofollow nie mogą zaszkodzić witrynie.
 2. W większości przypadków linki nofollow są wycofywane z grafu linków już na etapie przemierzania sieci przez roboty wyszukiwarki. Dlatego linki nofollow nie powinny mieć algorytmicznego wpływu na witrynę.
 3. Jeżeli witryna masowo pozyskuje linki nofollow, Google może nałożyć na nią karę ręczną. Kara zostanie nałożona w przypadku wykrycia wystarczająco dużej skali generowania linków nofollow, które wprowadzają użytkowników w błąd lub mają na celu manipulację, np. sztuczne generowanie ruchu.

Cały film na temat szkodliwości linków nofollow:

Źródło grafiki: [1]

7 komentarzy:
 1. Przemek Sztal
  Przemek Sztal says:

  @Yen: Na pewno takie działania muszą mieć odpowiednią skalę, ale uważam, że zaspamowanie całej sieci, to duże wyolbrzymienie. To częsty zabieg stosowany po to, żeby nie wywołać paniki wśród laików. Do zainteresowanych komunikat i tak dotrze.

  Chodzi po prostu o witryny, które wyraźnie spamują komentarze. Moim zdaniem wystarczy, że witryna trafi do moderacji ręcznej, a z profilu linków wyjdą na jaw niecne zamiary ;-)

 2. Iza
  Iza says:

  Chodzi raczej o sztuczne (wg. googla) ingerowanie w profil linkuó. Bo jak wiadomo na linki z nofollow teoretycznie nie są brane pod uwagę – bezpośrednio, ale pośrednio ma znaczenie w ogólnym wyglądzie profilu linków, czyli odpowiedniej (naturalnej) proporcji linków każdego typu… i tu jest sedno sprawy :)

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz