Na ile pytań potrafi odpowiedzieć wyszukiwarka Google? Graf wiedzy na luzie
Nie od dzisiaj wiadomo, że wyszukiwarka Google stara się zatrzymywać użytkowników wewnątrz swojego serwisu, udzielając bezpośrednich odpowiedzi na zapytania. Jest co raz więcej branż, dla których Google wykorzystuje swoje własne narzędzia i zgromadzone dane do serwowania ich w wynikach wyszukiwania. Zainspirowany wpisem 101 Google Answer Boxes…, postanowiłem sprawdzić jak Google radzi sobie z pytaniami użytkowników w języku polskim.
Znani ludzie i relacje
Wyszukiwarka całkiem nieźle sobie radzi z odpowiedziami na pytania dotyczące znanych osobistości. Już nie musisz wchodzić na plotkarskie portale, żeby dowiedzieć się o wykształceniu, zawodzie, zarobkach, wieku, wzroście, rodzeństwie, dzieciach, żonach i mężach celebrytów. Wyszukiwarka podaje też fakty na temat postaci historycznych – dacie urodzenia, śmierci, czy miejscu pochówku. Łatwo możemy też ustalić wynalazcę, autora dzieła sztuki, czy założyciela dużej firmy.
„Bronisław Komorowski dzieci”
„Maciej Stuhr ojciec”
„Dorota Rabczewska rodzeństwo”
„Bolesław Chrobry żona”
„Lech Wałęsa zawód”
„Kuba Wojewódzki wykształcenie”
„Robert Lewandowski zarobki”
„Kiedy urodził się Adam Mickiewicz”
„Kiedy zmarł Mieszko I”
„Miejsce pochówku Fryderyka Chopina”
„Ile lat ma Maryla Rodowicz”
„Ile lat żył Mojżesz”
„Ile wzrostu miał Napoleon Bonaparte”
„Kennedy zamach”
„Kto wynalazł telewizor”
„Założyciel Apple”
Sport
Google dostarcza także informacje dla fanów sportu. Dla USA dane te prezentują się dużo lepiej – dla wielu zapytań otrzymamy daty najbliższych rozgrywek i tabele wyników.
„Numer Błaszczykowskiego”
„Drużyna Piszczka”
„Gdzie gra Błaszczykowski”
„Gdzie gra Legia Warszawa”
Architektura
Wpisując odpowiednie zapytania możemy dowiedzieć się sporo na temat dzieł architektonicznych – ich projektantów, wysokości czy liczbie pięter.
„Kto zaprojektował Pałac Kultury i Nauki”
„Ile metrów ma PKiN”
„Kto zaprojektował wieżę Eiffla”
„Ile pięter ma Burdż Chalifa”
Rozrywka i sztuka (muzyka, film, literatura, malarstwo)
Dla zapytań związanych z filmami, muzyką i szeroko pojętą sztuką możemy szybko ustalić daty premier, członków zespołów muzycznych, ich dyskografie, kompozytorów, reżyserów i scenarzystów filmów, czy autorów dzieł literackich oraz malarskich. Wchodzenie na Wikipedię staje się zbędne przy takich podstawowych informacjach.
„GTA 5 premiera”
„Wokalista Dżemu”
„Farben Lehre dyskografia”
„Kto skomponował Another Brick in the Wall”
„Kto wyreżyserował Nóż w wodzie”
„Kiedy była premiera Nagiego instynktu”
„Rambo Pierwsza Krew kontynuacja”
„Scenarzysta Pulp Fiction”
„Ostatni odcinek Plebanii”
„Muzyka Ojciec Chrzestny”
„Koń turyński gatunek”
„Kto napisał Lorda Jima”
„Kto namalował Trwałość pamięci”
Państwa i dane geograficzne
Kolejna kategoria to dane geograficzne. Szybko odnajdziemy osoby sprawujące władzę w danym państwie, ustalimy jego powierzchnię, stolicę, język urzędowy i walutę. Znajdziemy też wysokość szczytów górskich czy głębokość akwenów.
„Prezydent Białorusi”
„Stolica Jamajki”
„Język urzędowy Szwajcarii”
„Waluta w Korei”
„Numer kierunkowy do Irlandii”
„Powierzchnia Rosjii”
„Głębokość Morza Bałtyckiego”
Demografia i inne dane statystyczne
Dane statystyczne w wynikach wyszukiwania Google są dodatkowo wzbogacone wykresami. Dzięki temu możemy błyskawicznie sprawdzić jak kształtuje się wielkość populacji, wskaźnik dzietności, wskaźnik bezrobocia czy PKB danego państwa.
„Populacja Chin”
„Wskaźnik bezrobocia w Polsce”
„Wskaźnik dzietności w Polsce”
„PKB Polski”
Astronomia
Astronomia to kolejna kategoria zapytań dla osób żądnych wiedzy. Nie opuszczając wyszukiwarki dowiemy się o masie obiektów astronomicznych, odległościach między nimi, sile grawitacji czy długości doby na poszczególnych planetach.
„Ile lat ma świat”
„Ile waży Słońce”
„Odległość Ziemi od Księżyca”
„Długość dnia na Jowiszu”
„Siła grawitacji na Księżycu”
Obliczenia matematyczne, wykresy funkcji, przeliczanie jednostek, waluty
Wyszukiwarkę możemy także wykorzystywać jako dość zaawansowany kalkulator, który oprócz obliczeń, potrafi narysować wykres funkcji, także 3D. Poza tym szybko przeliczymy jednostki miar i waluty.
„2+2”
„Pi”
„x^3+x^2-x+2”
„x^2+3y^2”
„28 Celsjusza na Fahrenheit”
„Ile sekund ma 100 lat”
„Ile gram ma 2,5 kilograma”
„Ile milimetrów ma stopa”
„Funt ile to kilo”
„Kurs dolara”
„50 euro na złote”
Daty i czas
Wiele osób zastanawia się, jakiego dnia tygodnia wypadają w tym roku święta. Czy jest szansa na jakiś długi weekend? I tutaj Google ma gotową odpowiedź. Poza tym może powiedzieć Ci, która jest godzina i, o której zajdzie dzisiaj słońce.
„Wigilia 2013”
„Sylwester 2000”
„Czas”
„Wschód słońca”
Inne
Istnieje jeszcze sporo innych pytań, na które wyszukiwarka Google może nam udzielić błyskawicznej odpowiedzi. Wśród nich są bardzo praktyczne odpowiedzi na pytania o prognozę pogody czy połączenia lotnicze.
„Maksymalna prędkość F-22 Raptor”
„Kiedy założono TVN”
„Pogoda”
„Loty z Warszawy do Londynu”
Graf wiedzy Google
Większość zaprezentowanych odpowiedzi Google na nasze pytania jest generowanych na podstawie danych zebranych w ramach projektu Graf wiedzy. Czym on jest? Oddajmy głos pracownikowi Google:
Graf Wiedzy pozwala Wam na szukanie rzeczy, ludzi i miejsc o których wie Google – atrakcji turystycznych, celebrytów, drużyn sportowych, budynków, obiektów geograficznych, zespołów muzycznych, filmów i wielu innych – i natychmiastowe pokazywanie dodatkowych informacji związanych z Waszym zapytaniem. To pierwszy krok w budowaniu wyszukiwarki przyszłości, takiej, która na bazie zbiorowej wiedzy zgromadzonej w sieci zaczyna rozumieć świat trochę tak jak my.
Graf Wiedzy Google nie opiera się tylko na publicznych źródłach informacji jak Freebase, Wikipedia czy CIA World Factbook. Jego skala jest znacznie szersza i zawiera miliony powiązań między obiektami. Opiera się też na informacjach, których wyszukują internauci i tym co można znaleźć w sieci.
Amit Singhal