Powiadomienia o wykryciu nienaturalnych linkówW ubiegłym tygodniu Google za pośrednictwem Narzędzi dla webmasterów rozpoczęło wysyłanie nowych powiadomień o wykryciu nienaturalnych linków prowadzących do witryny. Takie powiadomienie, w kontekście filtrów nakładanych za nienaturalne linkowanie, może przyprawić o przyspieszoną akcję serca właścicieli i webmasterów serwisów internetowych. Dlatego Matt Cutts na blogu Google wyjaśnia mechanizm wysyłania powiadomień o wykryciu nienaturalnych linków.

Pierwowzór wiadomości o wykryciu nienaturalnych linków

Aby wyjaśnić zaistniałą sytuację, trzeba odnieść się do wcześniejszych wiadomości o nienaturalnym linkowaniu, które były wysyłane w poprzednich miesiącach. Google w przypadku wykrycia nienaturalnych linków wskazujących na witrynę może reagować na różne sposoby. W wielu poważnych przypadkach Google może obniżyć całościowe zaufanie do witryny. Może się tak stać, gdy Google uważa, iż witryna na szeroką skalę i przez długi okres czasu brała udział w pozyskiwaniu spamerskich linków. Jeśli witryna została powiadomiona o takich nienaturalnych linkach, Google zaleca usunięcie możliwie jak największej liczby spamerskich lub słabej jakości linków, a następnie złożenie wniosku o ponowne rozpatrzenie witryny.

Niektóre katalogi lub sieci blogów nie chcą usuwać zamieszczonych w nich linków, żądając za to dodatkowej opłaty. Google w takim wypadku zaleca poinformowanie o tej sytuacji w prośbie o ponowne rozpatrzenie, na forum dla webmasterów lub za pośrednictwem formularza zgłaszania spamu.

Nowe wiadomości o wykryciu nienaturalnych linków

W mniej drastycznych przypadkach Google podejmuje działania w stosunku do charakterystycznych spamerskich lub nienaturalnych linków będących częścią systemu wymiany linków. W takim przypadku wyszukiwarka odbiera zaufanie tym linkom, ale nie podejmuje dodatkowych działań odnośnie całościowej oceny witryny w rankingu wyników wyszukiwania. Treść nowych wiadomości ma teraz jednoznacznie wskazywać, że Google podjęło działania wobec nienaturalnych linków, ale nie wobec witryny jako całości. Dodatkowo z nowych wiadomości zniknie żółty znak wykrzyknika. Ma to być komunikat, że wiadomość dotyczy sytuacji mniej poważnej niż w przypadku poprzednich powiadomień, które oznaczały utratę zaufania do całego serwisu internetowego.

Jak poważne są wiadomości o nienaturalnych linkach?

Nowe wiadomości nie powinny wywoływać paniki, ale nie należy ich również ignorować, ponieważ tylko w niektórych przypadkach trafiają do serwisów, które są całkowicie niewinne. Zasadniczo otrzymanie wiadomości w nowej formie oznacza, że Google zneutralizowało pewne linki prowadzące do witryny. Takie działanie jest podejmowane w sytuacji, gdy witryna jest ogólnie dobra, ale prowadzą do niej pewne spamerskie lub nienaturalne linki (np. z widżetów, płatne, spam z blogów, spam z ksiąg gości, nadmierna wymiana linków). Pozycja witryny w wynikach wyszukiwania może nie spaść bezpośrednio, ale witryna może nie rankować na niektóre frazy.

Jeden z przykładów opisuje sytuację webmastera, który stosował w widżetach linki zwrotne bogate w słowa kluczowe. W odpowiedzi Cutts zaznaczył, że powiadomienie wysłane za pośrednictwem GWT oznacza nie tylko, że linki z widżetów przestały działać, ale prawdopodobnie te linki uniemożliwiają wyświetlanie się linkowanej strony na wykorzystane w nienaturalnych linkach frazy. Inny przykład pokazuje próbę wypozycjonowania strony na nazwisko osoby za pomocą znanej sieci wymiany linków – w tej sytuacji Google zignorowało kupione linki i nie były wymagane żadne działania ze strony witryny, do której prowadziły nienaturalne linki.

Jak postępować po otrzymaniu wiadomości o wykryciu nienaturalnych linków?

Niedawno Google umożliwiło w Narzędziach dla webmasterów pobieranie listy linków do witryny posortowanej według daty ich odnalezienia przez wyszukiwarkę (funkcja Pobierz najnowsze linki).

Pobierz najnowsze linki - Narzędzia dla webmasterów

Pobierz najnowsze linki - Narzędzia dla webmasterów

Po otrzymaniu powiadomienia o wykryciu nienaturalnych linków do witryny warto przeanalizować listę najnowszych linków pod kątem nietypowych źródeł linkowania. Jeśli nienaturalne linki są wynikiem działań firmy, powinno się je wyczyścić i wysłać prośbę o ponowne rozpatrzenie.

Nowe wiadomości o nienaturalnych linkach otrzymało mniej niż 20 000 domen, i to tylko dlatego, że są one wysyłane do wszystkich witryn, w przypadku których wyszukiwarka zneutralizowała jakieś linki przychodzące. Na obecnym etapie nowy typ powiadomień będzie wysyłany do około 10 witryn dziennie.

Pytanie do webmasterów

Czy zdarzyło się komuś z Was, Drodzy Czytelnicy, dostać taką nową wiadomość w Narzędziach dla webmasterów? Jak wygląda jej treść? Google często ma problemy z tłumaczeniem, więc ciekawe czy tym razem wszystko będzie zrozumiałe :-)

Źródło grafiki: michael-steele.blogspot.com

4 komentarzy:
  1. Paweł
    Paweł says:

    Jak zareagować ? Skoro już zneutralizowali te linki to czego jeszcze oczekują ? Przyznać się, iść w zaparte ? Poki co pozycje bez większych zmian, lecz zauwazłem spadek TR. Dostałem standardowe info z 19 i 23 lipca. Bardzo proszę o podpowiedź jak się zachować w takiej sytuacji, która jest dla mnie zupełnie nowa…

  2. Przemek Sztal
    Przemek Sztal says:

    @Paweł: Google zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie wykryć wszystkich nienaturalnych linków. Wysyłanie takich dwuznacznych powiadomień bez konkretnej listy tych nienaturalnych linków powoduje, że osoba która świadomie pozyskiwała takie linki zacznie je usuwać. Dzięki temu wyszukiwarka Google pozbywa się nienaturalnych linków, których sama nie wykryła (więc nie mogła zneutralizować). W takiej sytuacji należy usunąć linki z SWLi (jeśli takie są) i zablokować możliwość linkowania witryny przez najpopularniejsze SWLe (jeśli podejrzewamy, że nasz serwis padł ofiarą negatywnego linkowania przez konkurencję). Podstawowym krokiem jest również analiza linków do witryny, które można pobrać z Narzędzi dla webmasterów (z naciskiem na najnowsze) pod kątem tych najbardziej spamerskich. Wg Google ta lista nie zawiera wszystkich odnalezionych linków, ale zawsze zawiera te, które spowodowały wysłanie powiadomienia o nienaturalnych linkach.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz