Czy warto optymalizować czas ładowania witryny i dlaczego?

Poniższe artykuły odpowiadają na pytanie czy warto optymalizować czas ładowania witryny i dlaczego oraz jakie z działań są najskuteczniejsze. Czas ładowania strony został uwzględniony przez Google w algorytmie wyszukiwarki internetowej, głównie jako czynnik istotny z punktu widzenia użytkowników. Na razie wszystko wskazuje, że wpływ ten jest niewielki, choć może zmienić się to w przyszłości. Istnieją jednak inne powody, dla których warto przyspieszyć czas ładowania strony. Przeprowadzone badania wskazują, że szybkość ładowania jest ważnym aspektem oceny serwisu przez użytkowników, a jego wydłużenie powoduje znaczące spadki ruchu i współczynników konwersji.

7 sposobów na przyspieszenie witryny (ze względu na zmianę  algorytmu Google, ale przede wszystkim mając na uwadze zadowolenie użytkowników):

 1. Włączenie kompresji Gzip.
 2. Zminimalizowanie kodu JavaScript oraz kodu CSS (http://en.wikipedia.org/wiki/Minification_(programming)).
 3. Używanie CDN (dla zaawansowanych; lista darmowych sieci CDN dostępna jest na stronie: http://en.wikipedia.org/wiki/Content_delivery_network#Free_CDNs).
 4. Optymalizacja plików graficznych (JPEG dla zdjęć, PNG dla grafik).
 5. Umieszczanie kodu JS i CSS w zewnętrznych plikach, minimalizując ich liczbę.
 6. Unikanie wielokrotnych przekierowań (przekierowania wydłużają czas odpowiedzi serwera).
 7. Używanie jak najmniejszej liczby plików przez łączenie plików CSS i JS oraz korzystanie z CSS Sprites.

(Źródło: http://www.seomoz.org/blog/7-ways-to-take-advantage-of-googles-site-speed-algorithm-popup-video-style)

1 komentuj
 1. Przemek_Sz
  Przemek_Sz says:

  Na blogu Sprawny Marketing pojawił się kolejny wpis z cyklu dotyczącego optymalizacji ładowania strony (http://www.sprawnymarketing.pl/artykuly/skrocenie-czasu-ladowania-sie-strony-lekcja-1/). W zasadzie pokrywa się z tym co znalazło się w artykule na SEOmoz. Ciekawe może być wykorzystanie CDNów np. do załączania bibliotek JavaScript.
  Warto także wspomnieć, że stosując system szablonów Smarty wystarczy umieścić cały kod templatki w znacznikach {strip}{/strip}, aby pozbyć się zbędnych znaków z kodu HTML.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz