Zgłaszanie adresów URL do GoogleFunkcja Pobierz jako Googlebot w Narzędzach dla webmasterów została wzbogacona o możliwość zgłaszania nowych i zaktualizowanych adresów URL do zindeksowania przez Google. Po poprawnym pobraniu URL przez Googlebota dostępna jest opcja zgłoszenia tego adresu do indeksu wyszukiwarki. Po takim zgłoszeniu Googlebot przeanalizuje wskazywaną przez URL stronę zwykle w przeciągu jednego dnia i, jeśli uzna to za stosowne, umieści ją w indeksie. Dlatego wysłanie w ten sposób adresu URL nie gwarantuje dodania go do indeksu. Stosowana jest ta sama algorytmiczna procedura oceny czy URL powinien zostać uwzględniony w indeksie wyszukiwarki, co przy adresach URL odnajdowanych przez roboty wyszukiwarki Google w inny sposób.

Jak zgłosić adres URL

Opisywana funkcja znajduje się w sekcji Diagnostyka»Pobierz jako Googlebot. W pole formularza należy wpisać względny adres URL podstrony i pobrać go jako Googlebot.

Narzędzie Pobierz jako Googlebot

Jeśli strona jest dostępna dla robota (np. nie jest zablokowana poprzez wpis w pliku robots.txt lub metatag robots), to obok adresu pojawia się odnośnik pozwalający na zgłoszenie do indeksu pobranego URLa.

Prześlij adres URL do indeksu

Po kliknięciu w link pojawia się okno dialogowe dające możliwość wybrania czy zgłoszony ma być tylko ten jeden adres, czy też razem ze stronami linkowanymi przez zgłoszony dokument.

Przesyłanie adresu URL do indeksu

Google wprowadziło pewne limity zgłaszanych w ten sposób adresów URL:

 • maksymalnie 50 zgłoszeń pojedynczych adresów URL tygodniowo
 • maksymalnie 10 zgłoszeń adresów URL wraz z linkowanymi stronami miesięcznie.

Aktualna liczba pozostałych zgłoszeń widoczna jest w narzędziu Pobierz jako Googlebot. Szczegółowa instrukcja jest także dostępna w artykule pomocy Przesyłanie do Google prośby o zaindeksowanie strony lub witryny.

Zgłaszanie adresów URL w niezweryfikowanej witrynie

Razem ze zmianami w narzędziu Pobierz jako Googlebot wprowadzono zmiany w publicznym formularzu zgłaszania adresów URL Indeksowanie adresu URL.

Indeksowanie adresu URL

W formularzu obowiązują te same limity zgłoszeń, ale nie wymaga on bycia zweryfikowanym właścicielem witryny w Narzędzach dla webmasterów. Za pomocą tego formularza można więc zgłaszać adresy URL z dowolnych witryn.

Kiedy zgłaszać adresy URL

Nowe rozwiązania mają umożliwić przyspieszenie indeksowania adresów URL zawierających ważne treści. Taka opcja może być pomocna jeśli:

 • uruchomiłeś nową witrynę internetową
 • dodałeś nowe kluczowe strony do istniejącego serwisu
 • zaktualizowałeś ważną zawartość na już zindeksowanych stronach
 • opublikowałeś przypadkowo informacje i chesz, żeby wersja scachowana w Google została zaktualizowana do wersji po usunięciu niepożądanych informacji z witryny
 • chcesz zgłosić strony, które linkują do Twojej witryny, informują o Twojej firmie, itp.
 • chcesz przyspieszyć ponowne zindeksowanie strony, która usunęła niekorzystne dla Ciebie informacje.

Źródło: http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2011/08/submit-urls-to-google-with-fetch-as.html

3 komentarzy:
 1. podpis Heniuu
  podpis Heniuu says:

  Zgłaszanie adresów URL w niezweryfikowanej witrynie nie działa w tym sensie, że przekierowuje mnie w każdej przeglądarce (Opera,FF etc.) na stronę logowania do konta email. Innego nie mam

  PS
  koszmarnie na blogu działa dodawanie komenta, bo w pola imię, mail pozostają treści domyślnie wpisywane w textarea (podaj mail, podaj imie) zamiast się kasować. Przez nieuwagę dodaje się taki koment z mailem w formie „podaj email mojmail@wp.pl” klikasz submit => wchodzisz na stronę z warning „źle podałeś mail” => zatem prev z powrotem, poprawiasz mail, submit again => nie działa, strona stoi, robisz reload, nie działa, strona stoi => trzeba wyść ze strony na inna, wrócić i dodać poprawnie mail. ALE WTEDY JUŻ SIĘ NIE CHCE

 2. Przemek Sztal
  Przemek Sztal says:

  Zgłaszanie adresów URL w niezweryfikowanej witrynie wymaga zalogowania w Narzędziach dla webmasterów, czyli po prostu posiadania konta Google. Wymóg logowania i limity dodawanych adresów URL, to sygnał, że takie zgłoszenia są traktowane poważniej niż dawny formularz Dodaj URL. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że zwykła stronka HTML bez linków do niej prowadzących po dodaniu przez formularz Dodaj URL pojawiała się w indeksie po około 7-10 dniach. Wczoraj wrzuciłem dwie nowe stronki na nowych domenach i dzisiaj po zgłoszeniu ich wczoraj w GWT (zweryfikowane) są już w indeksie.
  PS. Faktycznie formularz może być uciążliwy, zajmiemy się tym. Dzięki za konstruktywną uwagę :-)

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz